Yazılmış Tüm Mektuplar

Kendim dinlemeyeceğim şeyi niye başkasına dinleteyim ki?

  

Albüm! Bir albüm yapmak ya da daha kolay bir anlatımla yapılan şarkıları biraraya toplayıp dinlenmeye hazır hale getirmek. Dile kolay; hem de çok kolay. Çok uzun saatler stüdyoda kalmak, çok uzun süre ışıklı bir ekrana bakmak, çok fazla ses yorgunluğu, çok kafa karışıklığı, vesaire. Bu şarkı bu haliyle iyi oldu mu, o enstrüman daha mı iyi, acaba vokalleri daha mı öne çıkaralım, davulla bası biraz açalım ama piyanoyu o kadar gömmeyelim filan derken, miksten sonra şarkıları dinle, masteringe yolla geldiğinde dinle, bu olmamış bir daha dinle, dinlet fikir al… offf çok yorucu fakat keyfine diyecek yok. Biz Orçun’la bir yola çıkalım, müzik yapıp eğlenelim derken biraz yorduk kendimizi galiba. Çocukcağız yazık, sabahlara kadar çalışıp, acaba şunun şurası şöyle mi olsa Orçunum dediğimde peki Ardacım demekten başka bir şey yapmadı; yapamadı aslında, çünkü neyi duymak istediğimi biliyordum, neyi duymak istediğimi biliyordu. 


Aslında çok basit!

  

Yazılmış Tüm Mektuplar’ın hikâyesi hiç de kan ter gözyaşı değil. Aslında çok basit. Hadi şarkı kaydedelim dedik ve bunu hayata geçirdik. Bu kadar basit. Bu şarkıların hepsi birer mektup, burası gerçek. Bugüne kadar yazdığım tüm mektupların sadece bir kısmı. Diğer mektuplar da zamanla dinlenecek kıvama gelir diye düşünüyorum. Siz dinlemek isterseniz elbette. Gece Vapurunun Kenarından geçip, Kimden Olduğu Belli Olmayan bir şeyden Sonra, Güneşte, Kalmasın İzimiz derseniz belki; belli mi olur? Hayat bu. Yeni mektuplar yazdırır insana. Ummaktan ve enstrümanı ele almaktan başka çare yok. Delirmemek için…

Albüm Künyesi

image1

Tüm şarkıların söz ve müzikleri: Arda Aydın


Düzenlemeler, piyano ve trompet: Orçun Tekelioğlu


Davul: Bilal Nazlıgül


Bass Gitar: Şafak Kocadağ


Elektrik Gitar: Murat Tunalı


Ses Mühendisi ve Miks: Mert Kasap


Kayıtlar: Erekli Tunç Stüdyosu/Moda

Müzik Serüvenim

image2

Uzun yıllar, gerçekten uzun yıllar boyunca sanatın (plastik sanatlar dışında) her alanında uğraş verdim.              

Seslendirme yaparak başladığım işlere tiyatro ve müziği ekledim. Oyunculuk, sahnede, kamera önünde, sokakta hep devam etti. Eğitim almaya gelince sıra, lise yıllarında biriktirdiğim tüm müzik heyecanımın, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın şimdilerde yalnızca “parsel” olarak görülüp fena popüler olan Beşiktaş’taki binalarında tiyatro bölümüyle hemhâl olması için uğraş verdim. 

O zamanki düşüncem şuydu; acaba tüm bu çabalarım profesyonel bir tiyatro sanatçısı olarak sürdüreceğim yaşantımda, profesyonel bir şarkı sözü yazarı, besteci ve solist olarak da devam etmemi sağlayacak mıydı? Sağladı. Okulun 3. yılında bir orkestra kurdum ve şimdilerde çok beğenerek dinlediğiniz çok meşhur müzisyen arkadaşlarımla Frank Sinatra Şarkıları adı altında konserler vermeye başladım. İşi biraz abartıp 3. konserime ENKA Açıkhava Sahnesi’nde çıktım, bu da beni biraz telaşlandırmış olacak ki, sonraki konser için 1 sene beklemem gerekti. Bu konserler esnasında solist ve müzisyen olarak kazandığım tecrübe inanılmazdı. 


İlk kez bir enstrüman çalmaya başladığımda 15 yaşındaydım, üç enstrümanı da çalabiliyor hale geldiğimde 22. Bu da bana müzikle ilgili müthiş bir özgüven verdi. Şimdi üç enstrümanı da aynı ustalıkla çalabilen bir tiyatro oyuncusuyum. 


Tüm bu süreç bana kendi şarkılarımı yazabilmeyi de sağladı. İlk yayınladığım Gece Vapuru şarkısını yazdığımda sene 2005’ti; kaydedildiği tarih 2011. Aradan geçen zaman içinde bir çok beste girişiminde bulunmama rağmen, bunların bir girişim olarak kalmasında fayda olduğunu gördüm; durduk yere insanların kulaklarını tırmalamanın ve “Bir Nefret Objesi Olarak Arda Aydın Şarkıları ve Toplumsal Sorunlarda Oynadığı Büyük Rol” başlığı altında yüksek lisans tez çalışmalarının malzemesi olmanın manası yoktu:-)  Bu sebepten belki de Gece Vapuru’nu kaydetmek için uzun zaman bekledim. 


Oyuncusu olduğum Şehir Tiyatroları’nda 2003 yılından itibaren durmaksızın 16 sezondur müzikallerde oynamanın da verdiği rahatlıkla “nasıl olsa müzik yapmaya ve şarkı söylemeye devam ediyorum” düşüncesiyle belki de, müzik işlerini biraz geri planda bıraktım. Fakat başladı mı devamı gelir ya her şeyin, 

Gece Vapuru’na Kenarından eklendi. Bu şarkılara Kimden Olduğu Belli Olmayan tam bu zamanlarda dahil oldu. Aslında teker teker piyasaya sürülse üç tekli ya da şimdilerin özenti tabiriyle single’lık albüm yapabilecek kadar şarkı vardı elimde. Bu şarkılar sevgili Hakan Süersan tarafından düzenlendi ve kaydedildi. Birçok ünlü müzisyen çaldı kayıtlarda. 4. şarkı Sonra 2014 yılında ortaya çıktı ve Murat Tunalı’nın elinde bambaşka bir hüzne sahip olmasına rağmen bir enerji ve neşe kaynağına dönüştü. Çok iyi oldu, çok da güzel iyi oldu:-) 


Tüm bu şarkıların yanına eski şarkılara yeni düzenlemeler eklendi. Ünzile’yi misal tam bu çocuk istismarcılarının azıttıkları ve ülkede sanki hiç yoklarmış gibi davranıldığı zamanlarda yeniden düzenleyip yayına soktuk. Sosyal medyada çok ses getirdi. Derken yeni şarkılar geldi, eklendi ve Güneşte bir yaz başı çok sevgili bir aşka yazıldı, sonrasında biz sevgili dostum ve aranjörüm Orçun Tekelioğlu’yla tüm bu şarkıları toparlayıp bir albüm haline getirdiğimiz esnada, alâsını yaparız dediğim arabesk rock, Kalmadı İzimiz’i besteledim. 


Müzik serüveni çok kısa bu şekildeydi. Daha nice şarkıların yapıldığı bir geleceğe doğru yol almak istediğim aşikâr. Müzik bir başka hayal değildi hiçbir zaman; hep gerçek hedefti. Asıl dertler ve sevinçler hep müzik sayesinde aktarılabildi. 

Tam da bu sebepten yazdığım hepi topu iki tiyatro oyunu da müzikal tekstler oldu. Köpekler ve Bize Bir Oyun Lazım Azizim yazmaktan gurur duyduğum iki müzikalim oldu. Bestelemek şansına erişebilir miyim bilemiyorum ama o işe de Orçun bakıversin bir zahmet:-)  Not: Biraderler Cabaret nerede diye soranlarınız olmuştur, söyleyeyim. 2016 yılında uzun yıllardır Türk sahnelerinde olmayan bir tarzı, kabareyi yeniden canlandırmak için kurduğum bir ekiple yaptığımız iş, müzikal anlamda yolculuğun en tatlı kısımlarından biri halâ. İzleme şansınız olursa yakalayın, kaçırmayın. 


Sevgiyle 


Arda Aydın